Zadbaj o swój portfel!

Kredyt hipoteczny krok po kroku- jak wygląda cały proces kredytowy .

 

Kredyt hipoteczny

W poprzednim artykule dotyczącym kredytu hipotecznego mogłeś zapoznać się z kosztami na jakie należy się przygotować aby móc przystąpić do kredytu hipotecznego. Teraz dowiesz się jak dalej wygląda cała procedura udzielenia kredytu hipotecznego.

1) Zbadaj swoją zdolność kredytową – zanim jeszcze znajdziesz swoje wymarzone mieszkanie lub dom należałoby zobaczyć jakie masz możliwości finansowe. Dowiedz się jaką maksymalną kwotę kredytu bank będzie w stanie Ci udzielić. Ten temat jest również dość obszerny, bo każdy bank podchodzi do tematu zupełnie inaczej. Możesz przeczytać o tym więcej w artykule: Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny- Jak podchodzą do tego Banki.

2) Poszukaj nieruchomość – jak znasz już możliwości finansowe możesz poszukać nieruchomość, którą chciałbyś nabyć. Warto jest żeby sprawdzić dokładnie co to za nieruchomość, czy nie ma ukrytych jakiś wad prawnych. Jeżeli nie bardzo masz pojęcie jak to sprawdzić warto skorzystać z pośrednika, ważne żeby był on sprawdzony. Niebawem napiszemy również szerszy artykuł na co zwracać uwagę przy poszukiwaniach nieruchomości.

3) Spisz umowę przedwstępną – może to być normalna umowa cywilno – prawna  spisana w domu, nie musi być ona w formie aktu notarialnego (chodzi o rynek wtórny). Ważną kwestią jest zapłata zaliczki bądź zadatku przy umowie. Dwa tak podobne słowa, a jednak ma to wielkie znaczenie. Jeżeli płacimy zaliczkę jest ona zwrotna dla każdej ze stron, jeżeli by nie doszło do podpisania umowy ostatecznej. Zadatek natomiast przepada, jeżeli z transakcji wycofa się kupujący, jeżeli wina będzie leżała po stronie sprzedającego musi on nam go zwrócić w dwukrotnej wysokości.  Zastanawiasz się teraz co jest lepsze? Wszystko zależy od sytuacji w jakiej jesteś. Jeżeli nieruchomość bardzo Ci się podoba i wiesz, że kredyt otrzymasz, to można spisać zadatek. Przy zaliczce jest zawsze ryzyko, że znajdzie się osoba, która zaproponuje większą kwotę sprzedającemu i on nie będzie miał żadnych strat jak zrezygnuje z umowy przedwstępnej.

4) Złóż wniosek kredytowy – masz już umowę przedwstępną to trzeba rozpocząć procedurę kredytową w banku. Masz dwa warianty: albo chodzisz po bankach i sprawdzasz oferty, potem kompletujesz dokumenty w kilku egzemplarzach i znowu chodzisz po bankach żeby je złożyć (najlepiej zabezpieczyć się w 3 bankach); albo korzystasz z bezpłatnych usług osób takich jak my, które zajmują się doradztwem finansowym i robią całą robotę za Ciebie – porównują ofertę banków, spiszą z Tobą wnioski i przeprowadzą przez cały proces, negocjując warunki i informując na bieżąco na jakim etapie są Twoje wnioski, a na końcu idą z Tobą na podpisanie umowy kredytowej którą wcześniej z Tobą dokładnie omawiają. Zapraszam do kontaktu jeżeli myślicie o kredycie hipotecznym!

5) Czekaj na decyzję banku – Bank rozpatruje Twój wniosek kredytowy na 3 płaszczyznach:                                         analiza finansowa – Bank bada Twoją zdolność kredytową                                                                                                        analiza prawna – sprawdza, czy nie ma żadnych przeszkód prawnych aby udzielić Tobie kredytu                                  analiza nieruchomości – Bank bada, czy nieruchomość która ma stanowić zabezpieczenie kredytu jest odpowiednia i  wystarczająca – w tym celu wysyła rzeczoznawcę majątkowego, który określa jej aktualną wartość.

6) Po decyzji pozytywnej zapoznaj się i podpisz umowę kredytową – ważne jest abyś do umowy miał wgląd wcześniej, żebyś mógł ją w domu na spokojnie przeczytać i zaznaczyć wszystkie niezrozumiałe dla Ciebie kwestie – powinny zostać one dokładnie wyjaśnione, żebyś nie miał już żadnych wątpliwości. Musisz być świadomy tego co podpisujesz. Większość umów kredytowych wygląda tak samo, jednak dla osoby która się tym na co dzień nie zajmuje wierzę że  może to być jeden wielki znak zapytania. Poproś aby umowę przesłano Ci na maila lub podejdź do Banku czy doradcy aby Ci ją wydrukowali. Masz do tego prawo!!!

7) Udaj się na podpisanie aktu notarialnego – wcześniej warto zadzwonić do kilku notariuszy i zapytać o ostateczną cenę sporządzenia aktu. Jak pisaliśmy przy artykule o kosztach, każdy notariusz może brać inną stawkę za taksę notarialną (można ją negocjować) i różnica może wynieść nawet kilkaset złotych.

8) Zanieś akt notarialny do Banku i czekaj na uruchomienie kredytu – w umowie kredytowej Bank wskazuje Tobie warunki jakie musisz spełnić aby kredyt się uruchomił, głównym z nich w większości przypadków  jest podpisanie aktu notarialnego. Im szybciej zaniesiesz go do Banku tym szybciej zbywcy dostaną pieniądze.

9) Umów się ze sprzedającym na odebranie kluczy – Pamiętaj żeby podpisać protokół przekazania mieszkania/domu i wypisz w nim stany liczników (woda, gaz, prąd). Uchroni Cię to przed wysokimi rachunkami. Odbierz klucze do swojego nowego M! Pamiętaj też żeby po podpisaniu aktu notarialnego i odebraniu kluczy pozałatwiać sobie przepisanie wszystkich mediów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O nas

Od ponad 10 lat doradzamy w finansach osobistych i firmowych, podpowiadamy jak wybrać najlepszy kredyt, lokatę, ubezpieczenie, gdzie założyć najtańsze konto. Postanowiliśmy podzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą również z wami.

 

Zadbaj o swój portfel korzystając z promocji jakie dla Ciebie wyszukujemy.

Lokaty
Newsletter