Zadbaj o swój portfel!

Program Mieszkanie Dla Młodych. JUŻ TERAZ MOŻESZ ZŁOŻYĆ WNIOSEK O KREDYT Z DOPŁATĄ MDM NA 2017.

mdm

Program MDM- Mieszkanie dla Młodych pojawił się na rynku w styczniu 2014 roku i ma trwać do 2018 roku. Mogą z niego skorzystać osoby, które kupują mieszkanie zarówno od developera jak i na rynku wtórnym. Jeżeli interesowałeś się taką formą wsparcia przy zakupie mieszkania na pewno znasz już podstawowe wymagania. Jest jednak szereg pytań jakie się przy tym pojawiają. Rozwiejemy wątpliwości i podpowiemy, kiedy najlepiej zakupić własne M, żeby jeszcze załapać się na dopłaty. Pokażemy też na przykładach jaka jest różnica między kredytem MDM, a standardowym kredytem hipotecznym.

Na wstępie jednak przypomnimy kto może ubiegać się o dofinansowanie:
1) Osoby do 35 roku życia (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka) – ten warunek nie dotyczy rodzin z min. trojgiem dzieci
Jeżeli w lutym 2017 kończysz 35 lat to wniosek będziesz mógł złożyć jeszcze przez cały 2017 rok, aż do grudnia !
2) Zarówno osoby samotne jak i rodziny
3) Osoby, które nie posiadają i nie posiadały wcześniej innego mieszkania – ten warunek nie dotyczy rodzin z trojgiem dzieci

Żeby skorzystać z dopłat musisz zaciągnąć kredyt na co najmniej 50% ceny mieszkania i co najmniej 15 lat. Czyli jeżeli mieszkanie kosztuje 150 tyś, a Ty masz spory wkład własny, to i tak musisz wziąć kredyt na min. 75 tyś żeby otrzymać dofinansowanie i rozłożyć go sobie na min. 15 lat lub więcej.

O zakwalifikowaniu do programu decydować będzie także cena mieszkania. Tutaj z góry ustalone są max ceny przy konkretnych lokalizacjach. Szczegóły w tabeli.

wskazniki_na-4-kwartal_2016

WAŻNE: Z nowym rokiem zmianie ulegną wyłącznie limity dla Gdańska i woj. Pomorskiego. Dla pozostałych miast i województw będą obowiązywały limity z 4Q 2016r

W jaki sposób otrzymujesz Wsparcie ?

Państwo dokłada Ci określony procent ceny mieszkania i o tą kwotę będziesz miał zmniejszony kredyt hipoteczny. Wartość dopłaty będzie zależała od liczby posiadanych dzieci. Osoby samotne lub małżeństwa bez dzieci otrzymają 10% wsparcia, z 1 dzieckiem – 15%, 2 dzieci- 20%, 3 dzieci- 30%. Dodatkowo dla osób, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się 3 lub kolejne dziecko Państwo przyzna bonus 5proc. na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu.

Kiedy składać wniosek o kredyt, żeby jeszcze załapać się na dopłaty ?

Program MDM kończy się w 2018 roku. Na każdy rok Państwo określiło pewną kwotę jaką jest w stanie przeznaczyć na dopłaty do mieszkań. Jak widać po minionych latach, kwoty te są zbyt małe.
W 2016 roku już w połowie marca zostały wstrzymane wnioski o dopłatę na ten rok. Następnie każdy kto złożył wniosek musiał się liczyć, że pieniądze z dopłat do sprzedającego trafią dopiero w 2017 roku (tamta połowa puli jednak również szybko się wyczerpała) i osoby składające wnioski od połowy lipca 2016r musiały tak porozmawiać ze sprzedającymi, że Ci otrzymają kwotę z dopłat dopiero w 2018 roku. Także widzicie, że już w tym momencie schodzi pula z dopłat na 2018r.
Jeżeli zależy Ci na skorzystaniu z programu składaj wniosek najlepiej na początku roku. Są jednak Banki, które już w tym momencie (początek grudnia 2016r) przyjmują wnioski na kredyt z dofinansowaniem MDM na 2017 rok. Najpierw składasz wniosek z kompletem dokumentów i Bank wydaje decyzję kredytową, następnie 2 stycznia udajesz się do doradcy i podpisujesz sam wniosek o dofinansowanie z programu MDM na 2017 rok. Oszczędzasz czas bo decyzję masz już w grudniu i masz pewność, że nie zabraknie pieniędzy dla Ciebie.
BANKI W KTÓRYCH JUŻ TERAZ MOŻESZ ZŁOŻYĆ WNIOSEK:
• PEKAO SA – 10% wkładu wymagane
• BZ WBK – 10% wkładu wymagane
• EUROBANK – 15% wkładu wymagane

Oczywiście nawet jak wstrzymają przyjmowanie wniosków w 2017 roku, to pamiętaj, że chodzi o kwotę dopłat na 2017, zawsze jest jeszcze zapas z 2018 (jednak jakby skończyła się również połowa puli z tego roku, to trzeba czekać do 2018 roku i zaraz na początku roku próbować działać.) Jest jeszcze możliwość że Państwo przedłuży program i wówczas nie trzeba będzie się przejmować, czy starczy pieniędzy. Tego jednak na dzień dzisiejszy nie wiemy.

Żeby wam bardziej zobrazować to co napisaliśmy wyżej podam przykład:
Pani Zosia pod koniec grudnia 2016 kończy 35 lat, jedyną szansą, żeby skorzystać z programu MDM jest złożenie wniosku do końca roku. Środki z dofinansowania na 2016 rok się jednak dawno skończyły, a Pani Zosia nie może poczekać do początku 2017 roku, bo wówczas skończy już 36lat i nie będzie kwalifikowała się do programu. Wcześniej nie złożyła wniosku, bo nie mogła znaleźć mieszkania. W tej sytuacji jednak jest taka możliwość, żeby Pani Zosia skorzystała z dopłat. Musi złożyć wniosek w grudniu 2016 roku, a po finalizacji transakcji sprzedający otrzyma część środków za mieszkanie, jednak kwotę dopłaty sprzedający dostanie dopiero w styczniu 2018roku. (z puli na 2018r.)

Czy jest o co „walczyć” ?

Wiemy, że Banki, aby udzielić Tobie kredyt hipotecznego wymagają wkładu własnego, jakim musisz dysponować. Min. 15% w chwili obecnej. Jest kilka Banków, którym starcza 10%. Kwota jaką otrzymujesz od Państwa jest traktowana przez Bank jako wkład własny. Nie musisz więc angażować swojej gotówki, a jeśli jej nie masz, tym bardziej nie musisz się martwić i możesz myśleć o zakupie własnego M. (Oczywiście są jeszcze koszty około kredytowe na które już będziesz musiał mieć gotówkę- możesz o tym przeczytać tutaj ) .
Kwota dopłaty będzie zależała od Twojej sytuacji i metrażu mieszkania jakie sobie wybierzesz.

1) Przyjmijmy , że jesteś singlem bez dzieci.
Kupujesz mieszkanie 40m2 za 160 000zł masz 24tyś na wkład własny. Resztę chcesz na kredyt.

singiel-mdm

2) Jesteście małżeństwem z 2 dzieci .
Kupujecie mieszkanie 60m2 za 240 000 zł macie 36tyś wkładu własnego. Resztę chcecie na kredyt.

para-mdm

Myślisz o tym, żeby skorzystać z programu, ale nie wiesz jak się do tego zabrać- pisz do nas!
Pomożemy Ci przygotować listę dokumentów, wybrać najlepsze oferty, wypisać wnioski kredytowe i przejść całą procedurę w bankach!

ustawa-mdm

6 Responses to Program Mieszkanie Dla Młodych. JUŻ TERAZ MOŻESZ ZŁOŻYĆ WNIOSEK O KREDYT Z DOPŁATĄ MDM NA 2017.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O nas

Od ponad 10 lat doradzamy w finansach osobistych i firmowych, podpowiadamy jak wybrać najlepszy kredyt, lokatę, ubezpieczenie, gdzie założyć najtańsze konto. Postanowiliśmy podzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą również z wami.

 

Zadbaj o swój portfel korzystając z promocji jakie dla Ciebie wyszukujemy.

Lokaty
Newsletter