Zadbaj o swój portfel!

Kredyty gotówkowe- gdzie szukać „haczyków” i na co zwrócić uwagę przy wyborze Banku.

k-gotowkowy-1

„Kredyt szyty na miarę”, „szybko i wygodnie”, „zawsze najniższa rata” to tylko niektóre slogany reklamowe zachęcające do wzięcia kredytu gotówkowego. Czy zawsze jednak jest tak tanio, szybko i z najniższą ratą? Gdzie Banki ukrywają swój zarobek?  Podpowiemy Ci na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego. Nawet przy niewielkich kwotach dobrze sprawdzić na co się decydujesz, żeby nie przepłacić zbyt wiele.

1) RRSO- Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – to dzięki niej będziesz w stanie dokładnie porównać oferty kredytów różnych Banków. RRSO przedstawia wartość procentową rocznego, całościowego kosztu kredytu. Oznacza to, że będzie w niej zawarte nie tylko oprocentowanie, ale również wszelkie pozostałe koszty jakie musisz ponieść korzystając z danej oferty (prowizje, opłaty, ubezpieczenia, koszty obsługi). Banki czasami chwalą się niskim oprocentowaniem, ale należy być czujnym, bo wliczając koszty dodatkowe może okazać się, że RRSO wcale już nie wyjdzie tak mało jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Oczywiście czym wyższe RRSO tym oferta jest gorsza.

2)Rata a okres kredytowania- często zdarza się że Bank kusi Cię niższą ratą, ale jak przyjrzymy się bliżej to wiąże się ona z wydłużeniem okresu kredytowania. Dlatego jak porównujesz oferty kilku banków zawsze sprawdzaj raty rozłożone na ten sam okres. Należy pamiętać, że im dłuższy będzie okres kredytowania tym większy będzie łączny koszt kredytu.

3)Prowizja za udzielenie kredytu– to procent jaki Bank naliczy od kwoty udzielonego kredytu. Zwykle pracownicy banku mają do wyboru pewien przedział i mogą sami decydować  o jej wysokości. Zdarza się również, że w różnych oddziałach tego samego Banku zostanie przedstawiona Tobie różna oferta.  Zawsze próbuj negocjować i nie decyduj się od razu na przedstawione warunki.

4Dodatkowe ubezpieczenia – przy wyborze najlepszej oferty warto zwrócić uwagę czy musimy przystąpić do ubezpieczenia na życie, od utraty pracy itp. Trzeba dopytać czy ubezpieczenie jest wymagane przez Bank. Często jesteśmy ubezpieczeni w pracy lub osobiście opłacamy jakieś indywidualne ubezpieczenie i kolejne jest dla nas zbędne. Ta forma zabezpieczenia to bardziej zarobek dla Banku, a dla nas marna ochrona. Nie jest tak ze wszystkimi ubezpieczeniami, ponieważ zdarzają się bardzo dobre ubezpieczenia oferowane przez Bank i wtedy jeżeli nie posiadamy żadnego zabezpieczenia warto z nich skorzystać aby w przypadku zdarzenia losowego nie mieć problemu ze spłatą kredytu. Warto czytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) tam jest wszystko opisane kiedy i w jakich warunkach zostanie nam wypłacone świadczenie no i oczywiście czytajcie wyłączenia. To tam są zawarte kwestie dotyczące braku wypłaty z polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli Bank wymaga już ubezpieczenia musimy sprawdzić czy możemy przedstawić dla Banku nasze ubezpieczenie.

Jeżeli wybraliśmy już ubezpieczenie Bankowe warto dopytać czy jest możliwość zrezygnowania z ubezpieczenia i jakie są wtedy konsekwencje. Zdarza się, że jak weźmiemy kredyt z ubezpieczeniem to mamy niższą prowizję czy oprocentowanie. Następnego dnia rezygnujemy z ubezpieczenia, środki pobrane wracają do nas na konto i nadpłacamy tą kwotą nasz kredyt. Dzięki temu mamy mniejszą kwotę do spłaty, a do tego skorzystaliśmy z niższego oprocentowania czy prowizji. Pamiętajcie żeby tej kwoty nie przejeść tylko spłacić szybciej kredyt.

5)Oferty „promocyjne” – przy niektórych ofertach możliwość niższego oprocentowania związana jest z koniecznością skorzystania z dodatkowych produktów typu konto, karta kredytowa, ubezpieczenie- należy w tym przypadku wyliczyć dokładnie dodatkowe koszty jakie dojdą za korzystanie z nich przez cały okres kredytowania. Może okazać się, że oferta ta będzie w ostateczności mniej korzystna od standardowej z wyższym oprocentowaniem.

Pamiętaj , żeby zawsze dopasować kredyt gotówkowy do swoich miesięcznych możliwości i dobrze sprawdzić oferty zanim pochopnie podejmiesz decyzję.

Jeżeli zależy Tobie na czasie zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O nas

Od ponad 10 lat doradzamy w finansach osobistych i firmowych, podpowiadamy jak wybrać najlepszy kredyt, lokatę, ubezpieczenie, gdzie założyć najtańsze konto. Postanowiliśmy podzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą również z wami.

 

Zadbaj o swój portfel korzystając z promocji jakie dla Ciebie wyszukujemy.

Lokaty
Newsletter